Vztahy se dnes rozpadají i kvůli rozdílům ve stravování

Některé partnerské vztahy končí kvůli hádkám o peníze, jiné kvůli sexu nebo náboženským rozdílům. Sladká romance jednačtyřicetileté americké publicistky Shauny Jamesové ze Seattlu ale skončila kvůli pšenici, píše list The New York Times.

"Chodila jsem s klukem, který říkal, že jsem opravdu skvělá. Na to, aby se mnou zůstal, však měl moc rád normální chleba," říká Jamesová, která musí ze zdravotních důvodů dodržovat bezlepkovou dietu, a nemůže si tedy dopřát pečivo z pšenice, žita ani ječmene.

Společné stolování a konzumace jídla vždy patřily k rituálu námluv a dvoření a byly jakousi metaforou lásky. Ale v době, kdy se někteří lidé začali vymezovat prostřednictvím toho, co jedí, a co naopak ne, mohou rozdílné stravovací návyky ohrozit i partnerský vztah. Některé kulinářské tábory se v současnosti vyčlenily do té míry, že považují "randění" mezi členy "znepřátelených" skupin za tabu.

"Masožravci" duší i tělem tak zřejmě budou souhlasit s názorem Anthonyho Bourdaina, který ve své knize Tajnosti kuchyně (Kitchen Confidential) píše, že "vegetariáni a jejich hizballáhovská frakce - vegani - jsou nepřáteli všeho dobrého a decentního, co je obsaženo v lidské duši". Vegetariáni tento "kompliment" vracejí například tvrzením, že nemohou chodit s někým, kdo jí maso. A vegani, kteří odmítají jakékoli potraviny živočišného původu, tedy i vejce či mléčné výrobky, jdou ještě dále, když tvrdí, že by ani za nic nepolíbili člověka, který si osladil čaj lžičkou medu.

Touto filozofií se řídí třeba dvaačtyřicetiletý realitní agent Ben Abdalla z Floridy, který si podle svých slov vybírá partnerky vegetariánky, protože pojídači masa prý páchnou a mají málo energie.

Jedenatřicetiletá veganka Lisa Romanová ze státu New York potvrzuje, že se nedávno rozešla s mužem, který velmi rád na dvorku griloval maso. Nyní již bývalému příteli Lisy prý nevadilo smažit její veganské karbanátky vedle svých hovězích pochoutek, ale Lisa tyto "nechutné praktiky" prý nemohla snést. Tento jídelní nesoulad se prý nezdál být problémem na začátku vztahu, ale postupem času se spory o grilování prohloubily. "Potřebuji někoho, kdo je eticky na stejné lodi," říká Romanová.

Zatímco někteří strávníci povyšují morálku nad hédonismus, jiným je podezřelé, že by někdo při jídle nepodlehl svým chuťovým pohárkům. Čtyřicetiletá lobbyistka z Houstonu June Deadricková říká, že by patrně nemohla milovat muže, který by stejně jako ona nesdílel lásku k jídlům o několika chodech, jejichž nedílnou součástí bývá zvěřina a domácí sýry. "A to mluvím o sýrech z krávy, nikoliv o té odporné sojové hmotě," komentuje Deadricková.

Z různých chatů na kulinářských internetových serverech vyplývá, že lidé jsou ochotnější tolerovat různé stravovací návyky, pokud k nim má dotyčný nějaké hlubší důvody - zdravotní nebo ideologické. Hůře se prý vychází s lidmi, kteří jedí jen určitý druh potravin, protože jim ostatní věci údajně nechutnají.

Osmadvacetiletá kosmetička z Rye Brooku Jennifer Espositová žila čtyři roky s partnerem, který jedl jen pizzu, nudle s máslem a občas pečené brambory. "Bylo to opravdu frustrující, protože odmítal jíst jakékoli jiné jídlo, které jsem připravila," říká Espositová. S expartnerem se rozešla a nyní žije s mužem, který si podobně jako ona užívá rozmanitá a exotická jídla. "Vztah je o dávání a přijímání. On má rád, co uvařím a já pro něj hrozně ráda vařím," dodává na adresu svého manžela.

Jídlo je v podvědomí napojeno na lásku, říká psycholožka a odbornice na poruchy příjmu potravy na univerzitě v oregonském Portlandu Kathryn Zerbeová. Proto nechuť k jídlu připravenému partnerem může mít stejný efekt jako odmítnutí jeho přízně a lásky, dodává.

Podle lékařky Susan Jaffeové je potřeba, aby stejně jako v jiných oblastech manželského soužití fungovala tolerance a kompromis i při přípravě společných jídel. A některým párům to jde. Například dvaačtyřicetiletá veganka Dynise Baclavageová z Filadelfie už sedm let šťastně žije v manželství s Johnem Gattim, který jí maso. "Respektuji jeho volbu, stejně jako on respektuje moji," říká. Jejich soužití prý funguje také proto, že se sobě částečně přizpůsobují: on se snaží omezovat konzumaci masa a ona mu připravuje italská jídla, která má rád.

Avšak i pro některé páry, které spolu léta žijí v souladu i co do kulinářství, může přijít horká chvilka v okamžiku, kdy se jeden z nich vrhne na novou dietu. Profesor matematiky v Massachusetts Steve Benson tak po 19 letech vykolejil manželku, když jí oznámil, že končí s konzumací masa. Jeho žena prý pak nějakou dobu trpěla představou, že ji bude odsuzovat, když sama bude maso jíst. Nyní to v jejich rodině vypadá tak, že paní Bensonová připravuje víceméně vegetariánskou kuchyni, ale pro sebe a dceru občas vaří maso.

Podle psycholožky Zerbeové je však hluboko v lidech ukotven pocit, že "když jíme stejnou věc, jsme jako jedna bytost. Ale pokud jíme různě, tahle jednota přestává existovat". Proto je podle ní vhodné, aby lidé s různými dietami snědli alespoň jedno společné jídlo, byť by to měl být jen příkrm.

(ČTK/The New York Times)

Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009