Osm příznaků zdraví

1. Energie a osobní výkonnost
• Máte dostatek energie po celý den?
• Zvládáte dobře stresové situace?
• Máte celodenní práci chuť na večerní zábavu nebo jen vyčerpaně zapnete TV?
Na tyto otázky se vás asi běžně lékaři neptají, přestože velmi úzce souvisí s vaším zdravím. Dnešní lékaři jsou vedeni k pozorování jen té části těla, která je nebo se zdá nemocná. Zatím se jen ojediněle setkáte u lékaře s celostním pohledem na zdraví člověka. Pozornost, energie, výdrž, odolnost proti každodennímu stresu i schopnost lehce odpočívat jsou příznaky dobrého zdraví.

2. Optimistická mysl
Součást celkového zdraví je také mentální zdraví, které velmi ovlivňuje i naše výživa. Dodání živin a celková úprava stravy mají často značně pozitivní účinek na potíže jako je například nervozita, podrážděnost, deprese, ospalost nebo špatné snášení denního stresu.

3. Zpomalení stárnutí
Rychlost stárnutí různých lidí nezávisí jen na jejich vrozených vlastnostech, ale také na jejich rozdílném životním stylu. Obecně platí, že zdravá strava s dostatkem živin, přiměřená tělesná aktivita a spokojený život zpomaluje proces stárnutí.

4. Fyzická kondice
Dalším důležitým indikátorem zdraví je naše fyzická aktivita. Není nutné být vrcholovým sportovcem, stačí mírná tělesná aktivita prováděná pravidelně.

5. Vysoká odolnost proti nemocem
Jeden z nejdůležitějších ukazatelů opravdového zdraví je naše odolnost vůči nemocem. Příčinou nemocí nejsou bakterie a mikroorganismy. Kdyby tomu tak bylo, byli bychom nemocní stále, protože mikroby jsou všude. Za onemocněním stojí oslabený imunitní systém, který je rozhodujícím faktorem naší odolnosti proti nemocem. Imunitní systém z bílkovin a jiných živin vyrábí T-lymfocyty, protilátky a interferon, které dokážou rozeznat a zničit nebezpečného vetřelce. Výživa, imunita a infekce jsou neoddělitelně spojeny – nedostatek živin zvyšuje naši náchylnost k infekcím a infekce naopak zhoršují deficit živin. Posílením imunitního systému se potvrdí pravdivost starého rčení: „Kapka prevence je lepší než kilo léčby“.

6. Dobrý vzhled
Zdraví a krása jdou ruku v ruce. Nejde samozřejmě o to být vysloveně pohledný dle módního trendu. Jde o celkovou vitalitu, např. přiměřená postava, stav vlasů, pokožky a očí, to vše zahrnujeme do dobrého vzhledu. Ať je váš vzhled jakýkoli, budete vypadat lépe, když se změříte na plnohodnotnou stravu vhodně doplněnou kvalitními výživovými doplňky. Vitamíny, minerály, stopové prvky, bílkoviny a další živiny a látky mají značný vliv na uchování dobrého vzhledu.

7. Sexuální vitalita
Dalším ukazatelem zdraví je schopnost pozitivně prožívat pohlavní život. Snížená sexuální touha je projevem špatné a nedostatečné stravy a to často i u mladých lidí. Pracovní zaneprázdněnost a únava jsou výmluvy. Správná výživa s dostatkem „sexuálních“ živin z vás nemusí udělat rázem sexuálního přeborníka, ale zaručeně vám pomůže zajímat se o sex do vysokého věku.

8. Pozitivní a zodpovědný přístup ke zdraví
Vážit si svého zdraví a podnikat k němu všechny možné kroky je základním kamenem pevného zdraví. Stačí na sebe nepohlížet jako na oběti, které byli vydány na milost mikrobům, stresu a rozmarům jiných a vzít svůj život pevně pod kontrolu. K pochopení často lidé dojdou i důsledkem nemoci, která je přiměje zastavit a zamyslet se nad vlastním životem. Velikost životní překážky obvykle určuje rychlost, jakou tito lidé zapracují na svém talentu pro zdraví.






Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009