Zkušenosti
2009 - 2010

Recepty, které zde uvádím, jsou buď mé nápady a nebo nápady vyčtené či odposlouchané (doporučuji knihu, která vyšla v prosinci 2009 "Sluneční živá strava" Věry Talandové). Ale všechny jsem nejdříve vyzkoušela.

Jak říkají Tibeťané, v jednoduchosti je síla a měl by se tedy konzumovat vždy jen jeden druh ovoce či zeleniny. Ale přece jen si člověk rád občas jídlo zpestří. Takže třeba tři dny jím dopoledne ovoce jen tak, ale pak si udělám nějakou "dobrotu".

Zvláště v nadcházejícím období zimy a v zimě je v našem podnebním pásmu dost těžké být jen na syrové stravě. Je proto důležité používat záhřevná koření a někdy si udělat "těžší jídlo", což jsou např. čokodortíky plné tuku. Pro zahřátí piji čaje...zelené či bylinkové, či čaj zázvorový. Postupně, jak se tělo stravou léčí a vrací se ke svému zdraví, srovná se metabolismus a chlad člověk nepociťuje. Mám tu zkušenost, že pro udržení teploty organismu je horší období jara, kdy dochází ke střídání teplot... při oteplení se tělo "nastartovalo" a bylo mi příjemně, jakmile se však opět ochladilo, byla zima a nebylo to nijak příjemné...

Vynikající je pít zeleninové a ovocné šťávy. Mám vlastní zkušenost, jak se mé tělo rychle uzdravuje a je plné vitality a síly. Protože nemám vždy možnost si koupit jen bio potraviny, jím denně zelené potraviny (mladý ječmen a chlorella).

Stále získáváme nové zkušenosti a tak i já po 3 měsících jen na syrové stravě mám nové zkušenosti. Je fakt, že zpočátku mi byla zima, určitě se lépe žije na této stravě někde, kde je stálá teplota minimálně 20°C. Ale po dvou měsících se vše urovnalo a nyní je mi již stále teplo.

Také jsem získala nové zkušenosti s recepty. Pokud meleme nějaká semínka, není dobře je mixovat a sušit, neboť tuky v nich obsažené velmi rychle žluknou, především tedy tuky ze lněného semínka. Proto pokud placky suším, jen semínka či zrno namočím a smíchám s dalšími ingrediencemi. Ale již moc ani nesuším, jím vše čerstvé (a to jsem dostala krásnou sušičku). Recept "Koláčky Samurajů" můj muž ohodnotil jako vnikající a při jejich vytváření mi hmota mizela z mísy. Ale sušené již mu nechutnali a mně také moc ne. To je právě tím žluknutím lněného semínka. Takže doporučuji jíst vše čerstvé, nevytvářet nic do zásoby a pokud sušíme, tak jak jsem již řekla, z nemletých semen a obilí.

Přes vánoční svátky jsem vytvářela plno těchto různých dobrot a bylo mi tím také dáno pochopit další věc syrového stravování. Ořechy a semínka jsou plné tuků a pokud vytváříme různé dortíky a sýry z ořechů, jsou samozřejmě i hůře stravitelné. A tak jsem najednou začala pociťovat problém v oblasti trávení: všechno bylo hořké a bylo mi stále těžko. Vrátila jsem tedy okamžitě jen k samotnému nijak neupravovanému ovoci a zelenině, čisté vodě a za tři dny mi bylo dobře. Takže pokud jíme tyto různé dobroty, tak ve stejném množství, jako když vaříme: 1x za týden a jen na chuť :-).

Můj jídelníček se skládá: ráno ječmen, pak čaj, dopoledne ovoce, odpoledne zelenina, kolem 17 hodiny zeleninová šťáva, večer ječmen. Přes den ječmen a chlorella dle libosti. Také piju čistou filtrovanou vodu, v současné době si dávám do skleničky magnetit a vodu nechám alespoň 2 hodiny odstát.

Postupem času, jak jsem již déle pouze na syrové stravě (je červen 2010) , zjišťuji, jak mi opravdu tenhle styl vyhovuje... dřív jsem si myslela, jak je to fádní, jíst jen ovoce a zeleninu... ale teď už vytvářím různé kombinace, které jsou opravdu velmi chutné, což mi říká i můj muž, který není ani vitarián, ani vegetarián... ale velice rád si se mnou některá jídla dává :-)...

16. sprna

Včera jsem hovořila s Pavlem, který také odešel na 40 dní do pouště, aby došel k poznání :-)...
sdělil mi, jak je důležité pročišťovat nejen svou mysl, ale věnovat se také pročištění svého těla... jak jde vše snadněji a rychleji... zjišťuje skvělou paměť na čísla, je klidnější a svůj život si začíná užívá v nebývalých rovinách :-)...

Mám radost, když mohu jít příkladem a lidé díky tomu dokáží postupně své staré zvyky změnit a svůj život tak naplní něčím novým a radostným :-)...

Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009