Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

Hradec Králové, 29. června 2015 - tisková zpráva

V Jiráskových sadech v Hradci Králové se v pátek 4. září 2015 od 11 do 20 hodin uskuteční první ročník Svátku vína na soutoku. Široké veřejnosti se představí několik set vzorků vín nejen z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí. „Hradci Králové velká vinařská akce chybí a jsme přesvědčeni, že si ji zaslouží. Chceme navázat na jednu z nejprestižnějších mezinárodních soutěží vín v ČR Hradecký pohár vína, která se pravidelně v Hradci Králové koná, ale pro veřejnost je nedostupná,“ vysvětluje hlavní organizátor Miloš Vognar.

Soutěž Vinum Gradecense - Hradecký pohár vína se koná den před plánovaným Svátkem vína na soutoku ve čtvrtek 3. září 2015. Právě z této prestižní soutěže vín bude rovněž možné ochutnat soutěžní vzorky na soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech. Zde budou také předány ceny šampionům. „Vítězná vína bude možné nejen ochutnat, ale také odnést domů. Pro milovníky vína je to skutečně mimořádná příležitost,“ říká Petr Hůrka, ředitel soutěže Hradecký pohár vína.

V kouzelném prostředí vzácných dřevin a kvetoucích rostlin v Jiráskových sadech se u svých stánků představí vína 27 vinařství. Nalévat se budou například vína slámová, ledová nebo likérová. Odrůdy růžových vín se budou ochutnávat v růžovém sadu přímo u vody. „Stejně jako růže mají i růžová vína celou škálu barevných odstínů, od barvy cibulové slupky, až po syté lososové odstíny. Proto jsme pro ochutnávku růžových vín vybrali růžový sad,“ vysvětluje Petr Hůrka. K vínu neodmyslitelně patří delikatesy, které jeho chuť příjemně podtrhnou. Ochutnávat se budou speciality z husích jater, kvalitní sýry, pršuty, sušené ovoce, olivy a další lahůdky. Přední odborníci v několika stáncích představí stále více populární živou stravu tzv. raw food. Chybět nebudou ani řemeslné stánky se zaměřením na víno.

Jiráskovými sady bude během celého dne znít jazz, blues, jazzfolk, kytara nebo flétna. O zábavu nepřijdou ani děti. Na nově postaveném hřišti pro ně budou připraveny soutěže.

Soutok Labe a Orlice v Jiráskových sadech má pro organizátory ještě další myšlenku. Řeka Labe propojuje významná vinařství, jakými jsou Žernoseky, Litoměřice, Mělník a Roudnice. „Vína z těchto vinic budou připravena pro návštěvníky spolu se zasvěceným výkladem vinařů," říká Stanislav Rudolfský, prezident soutěže Hradecký pohár vína. Spolu s nimi přijedou Svátek vína na soutoku podpořit i zastupitelé těchto vinných měst a přivezou s sebou i dar pro město Hradec Králové – sazenice vinné révy. „Pořadatelé akce, která se v Hradci Králové koná vůbec poprvé, si pro tuto nevšední událost vybrali jedno z nejsymboličtějších míst. Území, kde se dvě řeky spojují v jednu, je zároveň prostorem, v němž lidé v centru města obklopeni přírodou rádi relaxují. Věřím, že ve světle této symboliky se v září vydaří i Svátek vína na soutoku", popřál primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink.

kontakt pro novináře:
Markéta Novotná, tel.: +420 775 715 979, e-mail: novotna@wamak.cz
Miloš Vognar, tel.: +420 777 778 838, e-mail: vognar@wamak.cz
JUDr. Petr Hůrka, Ph.D., tel.: +420 605 164 890, e-mail: petr.hurka@atlas.cz

www.wamak.cz

Návštěva:
©etikoterapie2009