Ostropestřec mariánský

Charakteristika:
Český název rostliny/drogy: Ostropestřec mariánský
Latinský název rostliny/drogy: Silybum marianum
Český název čeledi: Hvězdnicovité
Latinský název čeledi: Asteraceae
Používaná část: Plod (Cardui mariae fructus)
Významné obsahové látky: Silymarin (směs flavolignanů) s převahou silybinu A a silybinu B, flavonoidy, mastný olej.

Indikace:
Hlavní použití: Droga prokazuje ochrannou funkci jaterní tkáně při různé zátěži, zvyšuje vylučování žluči do střev. Plody ostropestřce (dnes již spíše léčivé přípravky obsahující jejich obsahové látky) jsou doporučovány při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně jedovatými látkami, jako podpůrná léčba chronických jaterních onemocnění a jaterní ciróze (ztvrdnutí tkáně zmnožením vaziva). Účelné je použití i při žlučníkových potížích a nechutenství.

Ostropestřec má dlouhé tradiční léčebné využití při ochraně a léčbě jater. Při této indikaci je používán již déle než 2 000 let.

Zatímco starořecký lékař Dioskorides doporučoval semeno ostropestřce proti hadímu uštknutí, jiní v něm rozeznali účinný lék na játra. Římský přírodní léčitel Plinius napsal, že šťáva z rostliny podporuje "odtok žluči".

Vlivný britský bylinář 17. století Nicholas Culpeper doporučoval ostropestřec při žloutence, projevující se žloutnutím kůže a bělma očí.

Američtí eklektici 19. století, předchůdci dnešních přírodních léčitelů, předepisovali ostropestřec při léčbě onemocnění jater, křečových žil, menstruačních potíží a onemocnění ledvin.

Homeopaté používají mikrodávky této byliny při poruchách jater, žlučových kamenech a křečových žilách.

Dříve byl plod ostropestřce používán k léčbě malárie, při nepravidelné menstruaci a děložních problémech.

Kontraindikace :
Nejsou uváděny žádné kontraindikace při zachování doporučeného dávkování. Větší pozornosti je třeba věnovat pouze použití v těhotenství a době kojení.

Nežádoucí účinky:
Nežádoucí účinky nejsou popisovány.

Interakce:
Interakce nejsou uváděny.

Obvyklá dávka:
Práškovaná droga 3 g ve formě nálevu (150 ml vroucí vody zalít dávku drogy a po 10 minutách scedit) až pětkrát denně nebo jiná forma (Cardui mariae fructus extractum aj.) v denní dávce obsahující 200-400 mg silymarinu.



Vytisknout













Návštěva:
©etikoterapie2009