Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum L)

Čeleď: Fabaceae - bobovitá
Doba květu: Červen, Červenec
Barva květu: žlutobílá
Barva olistění: zelená
Typy listů: listnaté
Použití: v lékařství
Náročnost: slunce, polostín, nenáročné

Původ:
Řecké seno pochází z jižní Evropy, u nás se pěstuje ojediněle ve vinorodých oblastech. V Čechách ji poprvé pozoroval prof. František Bubák u Bečova nad Teplou v roce 1889.

Chemické složení
Hlavní účinné obsahové látky semen jsou slizovité substance (asi 30%). Sliz má monogalaktanový charakter. Nachází se až ve vrstvě výživného bílku, a proto se semena na terapeutické použití musí drtit. Zárodek je bohatý na proteiny (20-28%), olej (6-10%), v smenu se nachází i silice (0,014%), která má nepříjemný pach, potom z dusíkatých látek cholin (0,05%) a nejedovatý alkaloid trigonelin (0,1-0,4% - metylbetain kyseliny nikotinové), dále amid kyseliny nikotinové - vitamin PP, lecitin, hořčina, flavonoidy a malé množství triterpenoidních steroidních sapogeninů (diosgenin, gitogenin, jamogenin a trigogenin).

Popis rostliny:
Pískavice je jednoletá bylina. Tvoří přechod mezi pícninami a obilovinami. Má přímou , chudě větvenou lodyhu s trojčetnými listy, které se podobají listům komonice. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou z úžlabin listů na kratičkých stopkách, mají pětizubý kalich a žlutavě bílou korunu. Tenké, až 10cm dlouhé lusky jsou poněkud srpovitě prohnuté a čítají až 20 semen. Kvete v červu a červenci.

Použití:
Rostlina se pěstuje jako hodnotné krmivo pro dobytek. Ve farmacii a v léčitelství používáme především semeno. Droga obsahuje velké množství monogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a oleje. Přítomen je také netoxický alkaloid trigonellin, dusíkatý cholin, malé množství silice, triterpenové saponiny, lecitin, hořčiny, flavonoidy, vitamín PP a stopové prvky. Nověji objevenou látkou je diosgenin, který je důležitý při aplikacích orálních antikoncepčních prostředků s léky, obsahujícími pohlavní hormony.

Důležitá je přítomnost metylbetainu kyseliny nikotinové a jejího amidu - vitamínu PP. V listech je obsažen kumarin, takže se jimi někdy „maskuje“ nekvalitní seno.

Droga povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a při průjmech a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum, zejména v geiatrii. Odpradávna se využívala jako ženské afrodisiakum.

Tato droga je ale nejvíce vhodná pro zevní použití. Kaše z mletého řeckého sena vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje zatvrdliny a poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí také proti měkkým otokům. Díky amidu kyseliny nikotinové droga účinně zasahuje do místních hojivých procesů, zlepšuje látkovou výměnu a průtok krve vlásečnicemi, což je možné léčebně využít na přípravu velmi hodnotných léčivých klyzmat, případně kloktadel. Drogu podáváme vnitřně formou prášku nebo formou nálevu z hrubě drcených semen. Při zevním použití dáváme většinou přednost použití kašovitého obkladu. Potřebné množství prášku krátce povaříme s přiměřeným množstvím vody, aby vznikla kaše. K ní přidáme malé množství octa. Hustou kašičku natřeme na tlusto na lněné plátno a použijeme jako obvaz.

Odborná literatura uvádí u práškované drogy velmi nepříjemné aroma, ale není to oprávněné. Droga nezapáchá, jen má zvláštní aroma. S ohledem na specifičnost jejího použití dáváme zásadní přednost samostatnému podávání drogy, i když míchání hrubě drcené drogy do směsí je samozřejmě možné. Výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace nebyly zjištěny.

Droga bývala mistrovskou bylinou bylináře Franěce, který ji formou kataplasmatu aplikoval především n zánětem zvětšené, povrchově dostupné lymfatické uzliny, což vedlo k urychlení léčby.

Pro homeopatické zpracování používáme zralé semeno, sbírané ne podzim. Užíváme podobně jako v alopatii, vnitřně i zevně, hlavně při cukrovce, pro posílení žaludku, při zánětech mandlí a jícnu, při poruchách látkové výměny apod. zevně na obklady, výplachy a koupele otoků, podlitin, zánětů, křečových žil atd. Staří Egypťané používali semeno pískavice při balzamování. Droga může také sloužit jako koření a lze ji nalézt ve známých směsích curry nebo chutney. V Orientě mladé ženy pravidelně jedí semeno řeckého sena, aby měly pěkné prsy.

Tato rostlina je také využitelná při bolestech zubů v důsledku hnisavých zánětů. V tomto případě pomáhají výplachy a obklady odvarem směsi šalvěje, heřmánku, kořene proskurníku a řeckého sena, všeho stejným dílem. Při zánětu nehtového lůžka, pokud se už vytvořil hnisavý zánět, vymyjeme místo heřmánkem a obkládáme semenem řeckého sena, které přiložíme na celou ruku a ponecháme nejméně 15 minut působit. U vředů je důležité jejich změkčování. Nejlépe je použít práškované semeno řeckého sena, povařené v trošce mléka na kaši, kterou vřed obložíme a přikryjeme obvazem.

V rekonvalescenci velmi pomáhá konzumace polévkové lžíce pomletého semene smíchané s medem na hustou kaši. Podáváme třikrát denně čajovou lžičku, během jídla.

Toxicita a nežádnoucí účinky:
droga pískavice nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Širšímu uplatnění brání její nepříjemný pach a hořká chuť. Ve veterinární praxi se užívá jako výživné krmivo.

Kontraindikace:
nejsou známy.

Vytisknout













Návštěva:
©etikoterapie2009