Chcete žít 130 let?

Kurt Tepperwein je autorem knihy Pryč s kyselostí, která vyšla v českém překladu Lady Jiráskové. Autorem je terapeut a léčitel, který vysvětluje, proč je překyselení nebezpečné a co je nezbytné udělat k tomu, abychom znovu obnovili ve svém těle rovnováhu mezi kyselými a zásaditými složkami. Lidské tělo má mít mírně zásaditý charakter. Náš organismus je přitom přizpůsoben k dožití 130 let. V důsledku současného životního stylu stůněme, předčasně stárneme a umíráme. Chybné návyky nejen stravování, ale i životního stylu vedou k překyselení, které, jak se ukazuje, představuje příčinu většiny nemocí.

Lidské tělo, ta fantastická kombinace nejrůznějších chemických prvků a sloučenin, které tvoří jednotlivé buňky, je vzácným příkladem rovnováhy těchto chemikálií. Existuje celá řada látek, které jsou velmi prospěšné, ale stačí jen trochu přehnat jejich přísun a už mohou působit negativně. A právě lidské tělo dokáže fascinujícím způsobem vyvažovat takto nadbytečný stav. Tento princip pochopitelně platí i u kyselin a zásad.

Co to je acidóza a alkalóza

Vnitřní prostředí našeho organizmu má mít mírně zásaditý charakter. Má na něj však vliv množství faktorů, které tento stabilní a pro život nezbytný stav narušují. Jsou to právě kyselé látky. Když pochopíme význam rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v těle (tzv. acidobazická rovnováha), můžeme velmi významně zlepšit náš zdravotní stav a eliminovat tak nebezpečí překyselení (acidóza) organizmu, ale na druhou stranu i převahu zásaditých látek (alkalóza), která může být také nebezpečná (není však zdaleka tak rozšířená).

Čím acidóza škodí

Na neustálé vyrovnávání acidobazické rovnováhy spotřebovává organizmus mnoho sil (především ledviny a plíce) a ty pak mohou jinde chybět. Acidóza způsobuje nespavost, únavu, revmatické záněty kloubů, migrény, obtížně polykáme, pociťujeme pálivý pocit v ústech, dále dochází k osteoporóze a vážným poruchám centrální nervové soustavy. Někdy je acidóza doprovázena extrémně nízkým krevním tlakem. A to jsme zdaleka všechny potíže nejmenovali.

Co acidózu způsobuje

Příčinou vzniku acidózy jsou vlivy respirační nebo metabolické, tj. zvýšená tvorba kyselin v důsledku hladovění, otrav, cukrovky, zadržení kyselin díky selhání ledvin nebo ztráty zásaditých látek při průjmech. Rovnováhu může také narušit psychická zátěž. Významnou příčinou acidózy je pak nesprávná skladba stravy.

Acidózu ovlivňuje strava

Skladbu stravy naštěstí můžeme sami upravovat a pomoci tak našemu tělu. Stravu si rozdělíme na kyselinotvornou a zásadotvornou, jak ukazuje naše tabulka a budeme se snažit vhodně kombinovat jednotlivé potraviny tak, abychom dosáhli rovnováhy. V praxi to znamená, že většina z nás musí zvýšit podíl zásadotvorné potravy.

Máte akné, ekzémy, bolesti kloubů či trpíte nadměrnou únavou, bolestmi hlavy či zažívacími problémy. Jednoduchým testem si můžete ověřit, zda příčinou vašich problémů nemůže být překyselení organismu. V lékárně si můžete obstarat speciální lakmusové papírky, které vám pomohou zjistit, jestli jsou vaše tělní kyseliny příliš kyselé či zásadité. Na lakmusové papírky aplikujte sliny, případně moč. Podle barevných změn na papírku a příslušné stupnice zjistíte, jestli je reakce vašich tekutin kyselá nebo zásaditá.

Tento test provádějte buď před jídlem, nebo nejdříve hodinu po jídle. V závislosti na výsledcích vašeho testu byste měli přizpůsobit svůj jídelníček tak, aby se vaše tělo mohlo opět dostat do rovnovážného stavu. Pokud se ukáže, že jsou vaše tělní tekutiny příliš kyselé, přijímejte zvýšené množství zásadotvorných potravin až do doby, než vám opakované testy ukáže, že se stav normalizoval.

Stejně tak v případě, kdy je organismus přesycen zásaditými látkami, zvyšte konzumaci kyselinotvorných potravin. Tento případ je vzácnější a hrozí především vegetariánům a veganům.

Vytisknout













Návštěva:
©etikoterapie2009