Jablka
Známé anglické přísloví říká „An apple a day keeps the doctor away", čili asi „Jedno jablko denně doktora zahání“.
Pektiny a cholesterol
Každá hospodyně dobře ví, že bez pektinů neudělá žádný rosol, džem ani marmeládu. Pektiny patří mezi sacharidy, které by nám jako složka výživy nebyly ani tak potřebné, nebýt jejich mechanického působení podobného účinkům vlákniny. Pektiny totiž redukují množství cholesterolu, které člověk přijímá s tučnými pokrmy. Tak zabraňují vzniku sklerózy a potížím s ní spojeným, a nepřímo chrání před infarktem myokardu (viz. článek o cholesterolu v menu o výživě).
Úloha pektinů v zažívací soustavě
Jablka „nevymetají“ z naší zažívací soustavy pouze cho¬lesterol, ale rovněž výborně léčí průjmy a zácpu. O tom vě¬dělo už od pradávna lidové léčitelství. A věděli o tom také zajatci v četných internačních táborech za druhé světové války. Jestliže nemocný vydržel jíst asi čtrnáct dní jablka, třeba zelená, potají sesbíraná na cestách, kudy hnali na¬cisté zajatce do práce, obvykle se vyléčil z těžkých zhoubných průjmů, které nejčastěji končily smrtí. Pouze tato „jablečná kúra“ dokázala v těchto strašli¬vých podmínkách udržet člověka při životě. A stejně tak „uvolňují“ jablka i tu nejtěžší zácpu.
Pektin ve všech těchto případech „vymetá střeva“. Při průjmech účinně potírá baktérie vyvolávající kvasné pro¬cesy, zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování a odstraňuje je zároveň se stolicí. Při zácpě ředí stolici, napomáhá pe¬ristaltice střev a rychlejšímu vylučování nestrávených zbytků potravy. Strouhanými jablky se léčí průjmy u dětí a četné další potíže zažívací soustavy.
Správné uskladnění jablek
Letní jablka není vhodné ani přechodně skladovat spolu s jablky zimních odrůd. Vylučují totiž více ethylenu a tím snižují trvanlivost zimních jablek, určených k dlouhému skladování. Zrovna tak je nevhodná přítomnost zeleniny, zvláště brambor, a samozřejmě jakýchkoliv chemikálií. Jablka nasávají pachy z okolí velmi rychle!
Zimní odrůdy jablek mohou zůstat šťavnaté a chutné až do předjaří, pokud jsou správně uskladněny. Ideálním místem pro malopěstitele stále zůstává tradiční sklep. Měl by být chráněný proti promrznutí, ale zároveň větraný tak, aby se vzduch pomalu, ale stále vyměňoval. Poslouží ale například i prázdná chladná garáž, nevyužívaná chodba a podobně.
Jablka zůstanou zachovaná v plné kvalitě nejdéle při teplotách mezi 2-8°C a relativní vlhkosti vzduchu 90%. Zvýšit vzdušnou vlhkost lze pomocí nádob s vodou či kropením podlahy (nikoli ovoce). Dobré podmínky skladování uchovávají nejen chuť a šťavnatost, ale působí i proti ztrátě vitamínů.
Před uskladněním jablek se vyplatí sklep dobře připravit
• Důkladně jej vydezinfikuje vysíření – na 1m3 počítejte s 10 g sirného knotu.
• Stěny je vhodné vybílit vápnem s přídavkem 3% modré skalice, jejímž roztokem můžete i vyčistit lísky (před použitím musí důkladně vyschnout).
Zajímavou alternativou je skladování jablek ve studni. V koši na pevném laně se spustí do patřičné hloubky – teplota i vlhkost zde bývají ideální a navíc téměř neměnné.
Nouzovým řešením je uskladňování v polystyrenem zateplených bednách například na balkóně. Jablka předem každé zvlášť zabalte do měkkého papíru (takto jemně se dříve zacházelo i s plody uskladňovanými ve sklepě, pokud se jednalo o vzácné odrůdy a obzvlášť pěkné plody).
Sušení aneb tradiční křížaly
Křížala je ta nejlepší a vskutku zdravá pochoutka pro zimní večery, svačinka na procházky. Podle chuti jablka mohou být křížaly sladké i kyselé. Jemnější slupky lze ponechat a sušit vcelku. Rychlé řešení poskytují moderní sušičky ovoce, postačí ale i síta nad kamny či topením, trouba na nejnižší výkon.
Velmi estetické kulaté křížaly získáte poměrně snadno, pokud použijete speciální škrabku pro vyvrtávání jádřinců (má tvar úzké trubičky, ve které střed jablka zůstane). Kolečka s dírou po jádřinci se velmi dobře suší a uspoří místo, neboť je můžete navléknout na tyčku (dřevěnou, bambusovou, poslouží i kůry zbavený lískový prut) a zavěsit nad zdroj tepla. Kulaté křížaly ozdobené červenou mašlí jsou i krásnou tradiční ozdobou na vánoční stromek. Především jsou ale dobrotou, která ozdobí nejen vánoční tabuli.
Využití jablečných slupek - jablečný čaj a ocet
Slupky, které odstraníte při přípravě křížal nebo jablkových moučníků, mohou ještě velmi dobře posloužit. Čaj z čerstvých či sušených jablečných slupek je až překvapivě lahodný, voňavý a osvěžující. Můžete jej popíjet samotný, nebo slupky kombinovat do hřejivých podzimních a zimních směsí se šípky, skořicí…
Z jablečných slupek můžete jednoduše připravit také výtečný domácí jablečný ocet. Je skvělým doplňkem mnoha jídel a salátů, podporuje metabolismus a působí očistně.
• Jablečné slupky vložte do pětilitrové lahve tak, aby byla naplněná z jedné třetiny.
• Zalijte vodou, prosypte cukrem (více na kyselá jablka, méně na sladká) a nechejte na teplém místě alespoň měsíc.
* Čím déle bude nálev stát, tím bude ocet silnější. nakonec jej zceďte.
Domácí mošt
Pravý jablečný džus nemá nic společného s kupovaným džusem v obchodě. V moštárně se nám sice mošt vylisují, ale není to jen z našich dodaných jablek, smísí je s ostatními. Ideální je lisovat jablečnou šťávu ráno vždy čerstvou.
Jablka ke konzumaci nasmí být nahnilá.
Vytisknout