Hrušky

Původem pocházejí hrušky ze Zakavkazí, proto se jim nejlépe daří v klimatu střední Evropy. Známe na půldruhého tisíce odrůd hrušní.

Hrušeň obecná je statný strom s červenohnědou, lysou lesklou kůrou. Léčivou drogou je list a plod. Hruškové listy sbíráme na jaře (nebo si je koupíme v bylinkářství či lékárně), v době kolem rozkvětu, plody sbíráme na podzim v době úplné zralosti.

Léčebný účinek hrušek je především v jejich vysokém podílu vody, který zajišťuje rychlý přísun uvolněných živin do střev. Hrušky tak působí na čištění střev, odstraňují zácpu, a jiné trávicí potíže. Spolupůsobí také při odstraňování jedovatých látek z těla, napomáhají při ledvinových a močových obtížích, podporují krvetvorbu a růst organismu.

Hrušky obsahují vitamín C, organické kyseliny, třísloviny, flavonoidy, karotin, glykosidy, stopy jódu, malé množství vitamínu P a větší množství draslíku. Hrušková šťáva zpevňuje stěny cév, působí močopudně a žlučopudně a příznivě ovlivňuje i žaludeční potíže. Pro vysoký obsah draslíku podáváme šťávu jako pomocný prostředek při poruchách srdeční činnosti a také tehdy, když z jakýchkoli důvodů musíme užívat diuretika.

Odvar z hrušek nebo hruškových křížal podáváme při všech chorobách spojených s vyššími teplotami a zimnicí.

Listy hrušek užíváme do směsí, aplikovaných při zánětech močových cest a při tvorbě močových a ledvinových kaménků, protože přispívají k jejich rozpadu nebo působí proti jejich vzniku. Zároveň působí i dezinfekčně.

Odvar z listů připravujeme tak-že listy vaříme 2 minuty, zcedíme a podáváme jako normální bylinkový čaj.

Listy hrušně jsou také vynikajícím lidovým lékem proti revmatismu: 100 g mladých čerstvých listů přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme 5 - 10 minut luhovat. Potom pijeme po šálcích celý den. Účinnost nálevu se zvýší, když listy před zalitím ručně natrháme na kousky.

Z listů hrušní se také připravuje lázeň, která působí velice účinně při výhřezu konečníku nebo dělohy. Lepší je ovšem list planých hrušní, který se pouze přelije vařící vodou a nechá 10 minut odstát. Potom se připraví sedací lázeň nebo je možné nad nálevem postižená místa pouze napařovat.

Mnoho lidí trpí nedostakem kyseliny listové, přitom je tento vitamín ze skupiny B nenahraditelný pro tvorbu tělesného hormonu štěstí. Sníme li občas hrušku, můžeme pozitivně ovlivnit svůj vnitřní faktor nálady.



Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009