Ghí

Ghí je velmi ceněnou kuchařskou surovinou již od védských časů. Množství ghí, obilí a krav bylo v té době měřítkem bohatství. Ghí je čistý tuk připravený z másla a je naprosto vynikající pro vaření. Připravuje se velice pomalým převařováním másla, kdy se odstraňuje voda a ostatní příměsi až zbude čistý, žlutý olej. Ghí má slabě nasládlou, lahodnou ořechovou chuť a dává pokrmům typicky védskou chuť. Je vhodné i z hlediska zdravotního, neboť nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi.

Vedle své chuti má ghí i další přednosti. Můžete jej zahřát na vysoké teploty a nebude bublat nebo kouřit, protože voda (vře při 100 °C) a proteinové granule (pálí se při 125°C) již byly při výrobě ghí odstraněny. Ghí je vhodné na přípravu čónsů, na smažení na ploché pánvi i na smažení ve velké vrstvě tuku.

Příprava ghí

Zahřívejte máslo ve velkém hrnci na středním ohni, dokud se nezačne vařit. Když na povrch vyplave bílá pěna, snižte přívod tepla na minimum a nepřikryté slabě vařte. Čas od času odstraňte sražené kousky a pěnu, které se hromadí na povrchu. Buďte opatrní, aby se ghí nepřipálilo. Když se ghí vaří při příliš vysoké teplotě nebo příliš dlouho, ztmavne a dostane nežádoucí zápach.

Doba, kterou potřebujete na přípravu ghí, je závislá na připravovaném množství (viz. tabulka). Ghí by mělo být nazlátlé a průzračně čisté. Nakonec opatrně přelijte ghí přes plátno a nezakryté ho nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Pěnu sebranou z povrchu a sražené kousky, které zůstaly na dně hrnce, můžete použít do těst, při vaření zeleniny, polévek a obilovin.

Množství másla   Doba vaření   Výtěžek ghí
1 kg                     30 min        0,8 kg
2,5 kg                    3 h           2,2 kg
5 kg                       5 h           4,6 kg

Správně připravené ghí, které je uchováváno v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě, vydrží měsíce.

Vytisknout



















Návštěva:
©etikoterapie2009